Ak sa zaujímate o to, čo presne znamená význam slova čakra/čakry, tak treba podotknúť, že pochádza zo Sanskritského slova, ktoré znamená koleso/kolesá. Keď hovoríme o čakrách v ľudskom tele, máme na mysli životnú energiu, ktorá prúdi a rotuje vo vnútri nás všetkých od začiatku chrbtice až po vrchol hlavy. V centre ľudského tela je sedem hlavných čakier, ktoré riadia každú oblasť nášho života, počnúc fyzického, mentálneho až po duchovný.

Viete o tom, ktoré sú hlavné čakry v ľudskom tele?

1. ZÁKLADNÁ, KOREŇOVÁ ČAKRA – MULADHARA

základná čakraSedem hlavných čakier v ľudskom tele začíname koreňovou čakrou, ktorá je všeobecne známa ako Muladhara. Nachádza sa na konci chrbtice, v spodnej časti pubickej kosti. Koreňová čakra ovplyvňuje dolnú časť tela, ako sú boky, nohy, dolná časť chrbta a pohlavné orgány. Koreňová čakra je červenej farby a funguje tým, že poskytuje potrebnú podporu nevyhnutnú pre pocit bezpečia, bezpečnosti a všetko, čo potrebujete prežiť na zemi. Inými slovami, Muladhara poskytuje materiálnu, finančnú a emocionálnu bezpečnosť. Všetko, čo potrebujete, aby ste uspeli vo svojej každodennej činnosti, je poskytnuté touto čakrou, avšak môžu sa vyskytnúť aj nejaké problémy, hlavne ak sa zablokuje.

Bežné ochorenia, ktoré sa môžu vyskytnúť v dôsledku zablokovanej koreňovej čakry, zahŕňajú: úzkosť a depresiu, frustráciu, poruchy trávenia, bolesť bedier, problémy s prostatou atď.

2. SAKRÁLNA ČAKRA – SVADHISTHANA

Svadhisthana je tiež označovaná ako brušná, alebo sakrálna čakra. Nachádza sa pod oblasťou pupka a v oblasti chrbtice. Sakrálna čakra preniká hlboko do chrbtice v porovnaní s koreňovou čakrou, ktorá je iba v spodnej časti chrbtice. Táto druhá čakra sa týka sexuálnej, tvorivej a intuitívnej časti človeka. Pomáha pri podpore dobrých vzťahov s ostatnými, zvyšuje úroveň dôvery a tiež emocionálnu slobodu, ktorá by mohla naozaj podporiť sexuálny život. Hlavná farba sakrálnej čakry je oranžová. Časti tela, ktoré sú ovplyvnené touto čakrou, zahŕňajú: obličky, močový mechúr, hrubé črevo a pohlavné orgány u žien.

Keď je sakrálna čakra potlačená alebo zablokovaná, často vedie k fyzickým, emocionálnym a dokonca aj sexuálnym problémom. Dobrý spôsob, ako vyrovnať túto druhú čakru, je nájsť a vyjadriť potešenie vo veciach, ktoré robíte a potom prenášať energiu čerpanú z príjemných činov do vášho srdca.

Čakry zabezpečujú prúdenie energie v našom tele.

3. ČAKRA SOLAR PLEXUS – MANIPURA.

Solar plexus - MANIPURATretia čakra má žiarivo žltú farbu. Nazýva sa čakra solar plexus, pretože sa nachádza niekoľko centimetrov nad pupkom v oblasti solárneho plexu. Súvisiace časti tela tretej čakry sú: žalúdok, tenké črevo, žlčník a pankreas. Pôsobí ako ovládajúca sila osobnej moci, sebaúcty, úrovne dôvery, impulzov a pevnosti, ponechávajúc individuálny pocit schopnosti, sebestačný a zodpovedný za svoje emócie.

Preto ľudia, ktorých tretia čakra je nevyvážená, pravdepodobne zažijú pocity sebapoškodenia, zmätok, nedostatok sebaúcty. Mohlo by to tiež spôsobiť poruchy trávenia a nerovnováhy vo vnútorných orgánoch. Aby ste vyrovnali svoju Manipuru, začnite tým, že si osvojíte svoje schopnosti a silné stránky a oddáte sa pozitívnym afirmáciám.

4. SRDCOVÁ ČAKRA – ANAHATA

Srdcová čakraAnahatazelenú farbu a je umiestnená uprostred hrudníka. Hlavné oblasti tejto čakry zahŕňajú: srdce, pľúca, obehový systém atď. Štvrtá čakra drží srdce pre lásku, súcit, láskavosť pre seba a vyjadruje sa taktiež aj voči ostatným. Táto čakra posilňuje schopnosť človeka milovať a empatizovať s ostatnými; Anahata je veľmi dôležitá. Rovnako ako ostatné čakry môže byť spojená so zdravím a uzdravením, pretože má to do činenia so srdcom a čo cíti voči ostatným.

Srdcová čakra je ľahko vyvážená počas bolestivých situácií, vrátane zlomeného srdca. Preto sa môžete cítiť paranoidný, nerozhodný a pravdepodobne môžete cítiť aj strach, opäť sa zamilovať, alebo otvoriť svoje srdce voči iným.

5. KRČNÁ ČAKRA – VISHUDDHA

Piata krčná čakra sa nachádza priamo v strede hrdla a nesie výlučnú zodpovednosť za zobrazovanie tvorivosti prostredníctvom myšlienok, reči, písania; je tiež centrom komunikácie a zvuku. Farba krčnej čakry je svetlo modrá a ovplyvňuje časti tela, ako sú: krk, hrdlo, šija, ramená, štítna žľaza, hltan, čeľusť. Táto čakra vám umožňuje pochopiť vašu myseľ a jasne ju vyjadriť iným.

Keď je čakra v nerovnováhe, je pravdepodobné, že zažijete plachosť, slabosť a neschopnosť vyjadriť svoje myšlienky ostatným.

6. ČAKRA ČELA, TRETIE OKO – AJNA

Čakra čela je tiež označovaná ako tretie oko. Jej hlavné farby sú fialová, tmavo modrá. Tretie oko sa nachádza priamo v strede čela a je to centrum, ktoré vytvára a koordinuje mimoriadne i duchovné schopnosti a vysokú úroveň intuitivnosti. Nepochybne je to čakra, ktorá zvyšuje vaše vnímanie vášho skutočného seba a múdrosti o neznámej osobe.

Blokovanie šiestej čakry často vedie k mentálnym problémom, ako je depresia, nízke sebavedomie a znížená intuícia.

7. KORUNNÁ ČAKRA – SAHASRARA

Siedma a posledná čakra (korunná čakra) je vo farbe fialovej a nachádza sa na vrchole hlavy. Sahasrara je spojená s centrálnym nervovým systémom a hypofýzou; hrá funkciu prenosu múdrosti, uvedomenia si mimoriadneho a hlbokého spojenia so skutočným zdrojom života.

Blokovanie tejto čakry spôsobuje negatívnu reakciu, ako je konštantná únava, smútok, frustrácia a depresia.

Je veľmi dôležité, aby ste sa pravidelne starali o svoje čakry, pretože prispievajú veľkou mierou k celkovému zdraviu. Ak viete ako na to, môžete si dôkladne očistiť svoje čakry sami doma, alebo vyhľadajte pomoc profesionála pre plnohodnotné očistenie vašich čakier a poproste terapeuta o ukážku, ako si jednoducho prečistiť čakry a udržať stav pokoja. V tomto zmysle môžete vykonávať každodenné meditačné cvičenia, čistiace kúpele, rôzne cvičenia, modlitby atď. Vašich sedem čakier má na starosti všetky oblasti vášho života a preto ich udržanie v stave mäty je pre vašu osobnú výhodu!

Prevezmite túto časť svojho života tak, že naplníte svoje čakry láskou k prírode, životu a Stvoriteľovi!

Tip: Kniha Tvořivá síla čaker - Revoluční návod, jak zhmotnit své sny.