Je prirodzené, že po určitom čase, po akejkoľvek strate sa cítime smutne. Smútok je dočasná situácia, z ktorej sa môže človek dostať a pokračovať v živote. Avšak, ak pocit pretrváva a je sprevádzaný beznádejou, úzkosťou, bezmocnosťou, skľúčenosťou a pocitmi prázdnoty, potom je človek depresívny. Depresia je duševná porucha, ktorá vyžaduje lekársku pomoc, pretože ovplyvňuje život mnohými spôsobmi. Ďalšími príznakmi môžu byť strata chuti do jedla, prejedanie sa, žiadny záujem o obľúbené aktivity, spánok, nedostatok spánku, únava, rozhorčenie, malá trpezlivosť, nízke sebavedomie a pocit viny.

Depresia môže byť spôsobená aj liekmi, zmenami v chémii mozgu, genetickým sklonom, pocitom viny, otravou životného prostredia, stratou blízkej osoby, chorobou, stratou zamestnania, stratou pri katastrofách atď. Niektoré ženy majú po pôrode tendenciu trpieť depresiou, čo je spojené s hormonálnymi zmenami v tele. Iné osoby dostávajú sezónnu ovplyvniteľnú poruchu, ktorá je spôsobená nedostatkom vitamínu D v dôsledku absencie slnka v zime. Niektorí ľudia sa pohybujú medzi mániou a depresiou pri bipolárnej poruche.

DEPRESIA SPÔSOBUJE MNOHO ZDRAVOTNÝCH PROBLÉMOV

Prejedanie sa môže vyústiť do depresie, keď sa človek pokúša nájsť pohodlie v jedle. Najpohodlnejšie stravovanie zahŕňa rýchle občerstvenie, zmrzlinu, cukríky, pretože sú ihneď a cenovo dostupné. Riziko konzumácie týchto potravín je vývoj cukrovky, vysokého krvného tlaku, obezity a srdcových ochorení. Pacienti s depresiou sa potom musia obávať chronických ochorení, ktoré pred nástupom choroby neexistovali.

NÍZKY APETÍT VEDIE KU PODVÝŽIVENIU A STRATE HMOTNOSTI

Depresia vedie k nízkej imunite vedúcej k mnohým chorobám, ktorým by normálne človek nepodľahol. Môže sa začať chrípkami a prechladnutiami a neskôr sa vyskytnú aj väčšie infekcie.

Nedostatok spánku vedie aj k nízkej imunite, ktorá vedie k častým ochoreniam.

Zlý spánok znamená, že trpiaci je stále unavený a môže napríklad spôsobiť nehodu na ceste alebo na pracovisku, čo poškodzuje seba alebo iných ľudí.

DEPRESÍVNA OSOBA MÔŽE NADMIERU SPAŤ

V dôsledku toho nedokáže počas dňa dosiahnuť nič a nedokáže sa zapájať do obľúbených aktivít, stratí prácu a zanedbáva aj hygienu. Depresia časom povedie k zlému zdravotnému stavu.

Vina, pocit výčitky za myslené alebo skutočne nesprávne konanie, môže byť jedným z príznakov, ktorými človek v depresii trpí. Aby vina pretrvávala, musí existovať veľa negatívneho myslenia. Bohužiaľ negatívne myslenie spôsobuje uvoľňovanie kortizolu a adrenalínu, ktoré spôsobujú, že človek je podráždený, nepokojný a zvyšuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu. Tieto stresové hormóny tiež spôsobujú zápal v tele. Choroba môže byť výsledkom pocitu viny.

DEPRESIA MÁ VŠEOBECNE NEGATÍVNY VPLYV NA ŽIVOT

Osoba, ktorá má depresiu a je veľmi smutná, unavená po celú dobu, alebo potrebuje spať celú dobu, môže ľahko odstúpiť zo spoločnosti. Tieto problémy tiež bránia užívaniu obľúbených činností, následkom čoho sa trpí. Čím viac človek odíde zo spoločenského života, tým viac sa depresia drží na trpiacom. Stáva sa to začarovaným cyklom pokračujúcej depresie a ďalšieho odchodu zo spoločnosti, čo vedie k väčšej depresii. Ak sa človek z toho nedokáže dostať, vzťahy s rodinou, priateľmi a kolegami môžu byť vážne ovplyvnené.

www.martinus.sk

V skutočnosti môže byť porucha sprevádzaná aj myšlienkami sebapoškodzovania, ktoré môžu zahŕňať poškodenie iných ľudí, najmä rodinných príslušníkov. Preto môžu byť depresívne osoby nebezpečné! Dôsledkom je, že ak vy alebo niekoho, koho poznáte, je v depresii, vyhľadajte rýchlo pomoc.

VYHĽADAJTE ZDRAVOTNÍCKU ALEBO PSYCHOLOGICKÚ POMOC, ABY STE LIEČILI DEPRESIU

Nezáleží na tom, čo to spôsobuje, je ťažké žiť a pracovať s depresívnym človekom. Ak ste vy alebo niekto blízky v depresii, vyhľadajte lekársku pomoc.

Návšteva lekára na posúdenie je dobrý začiatok

Lekár môže predpísať nejaký liek a povzbudiť pacienta k cvičeniu, k jedeniu zdravého jedla a dodržiavaniu pravidelnej spánkovej rutiny. Cvičenie pomáha pacientovi lepšie zvládnuť stres a endorfíny uvoľnené počas cvičenia poskytujú duševnú podporu. Po cvičení je telo uvoľnenejšie a spánok prichádza ľahšie. Pokračovanie v cvičení znamená viac duševnej podpory a viac spánku a nárastu od depresie.

Ďalším spôsobom, ako môžete získať pomoc, je osloviť špecializovaného terapeuta alebo poradenského poradcu, ktorý vás môže vypočuť a zistiť, čo spôsobuje problém. Práca s terapeutom alebo poradcom vám pomôže vysporiadať sa s príčinami, aby ste mohli pokračovať vo vašom živote.

Môžete dokonca vyhľadať odborníkov, ako sú psychológovia alebo psychiatri, ktorí môžu predpísať svetelnú liečbu sezónnej afektívnej poruchy alebo poskytnúť kognitívnu terapiu správania, ktorá Vám pomôže zmeniť svoj postoj.

PRÍRODNÉ SPÔSOBY RIEŠENIA S DEPRESIOU EXISTUJÚ

Napríklad, môžete začať cvičenie jogy. Niektoré postoje jogy masírujú niektoré orgány a žľazy, podporujú produkciu potrebných hormónov, ktoré zmierňujú stres.

Zvážte aj meditáciu, pretože upokojuje myseľ, relaxuje telo a uvoľňuje stres. Vedená meditácia je k dispozícii v aplikáciách, na YouTube, alebo na CD.

Ak ste na bylinky, potom pite zelený čaj, alebo harmančekový čaj, o ktorých sa vie, že sú upokojujúce a čaj z ľubovníka, ktorý zmierňuje príznaky depresie.

Ak uprednostňujete esenciálne oleje, skúste santalový olej, esenciálny olej z bazalky, esenciálny olej levandule, esenciálny bergamotový olej, rímsky harmanček a ylang ylang éterický olej. Buď rozptýlite zvolené éterické oleje alebo ich zrieďte a aplikujte ich povrchovo alebo ich inhalujte priamo. Esenciálne oleje majú tendenciu prekročiť hematoencefalickú bariéru a ovplyvňovať oblasti mozgu, ktoré kontrolujú pocity a preukázali, že sú účinné už celé stáročia.

Pre ľudí v depresii existuje nádej a je viacero možností na výber. Nedovoľte, aby ste sami alebo vaši milovaní trpeli depresiou dlhšie. Rýchlo vyhľadajte pomoc.