Liečivé kamene a kryštály poznáme v rôznych farbách a každá farba predstavuje určitú frekvenciu vibrácií. Farby sú zladené s hlavnými čakrami, ktoré sa tiež podobajú na farebnú škálu elektromagnetického spektra. Liečivé kamene a kryštály vo všeobecnosti liečia oblasť čakry, ku ktorej sú farebne zladené, čo znamená, že červené kryštály liečia základnú čakru a všetko, čo predstavuje. Oranžové kryštály liečia sakrálnu čakru, žlté kryštály liečia solar plexus, zelené kryštály liečia srdcovú čakru, modré kryštály liečia krčnú čakru a fialové kryštály liečia čelo a korunnu čakru.

Existuje veľké množstvo liečivých kryštálov, takže si uveďme len jeden príklad pre každú čakru:

AMETYST – kameň so silnou liečivou a očistnou mocou

Farba ametystu sa pohybuje od levanduľovej po fialovú. Je naladená na korunnú čakru. Na mentálnej úrovni pomáha očisťovať negatívne myšlienky a zlepšuje intelekt. Na emocionálnej úrovni pomáha vyčistiť myseľ, znižuje úzkosť a stres, pričom zvyšuje dôveru. Je spojená s hojnosťou, aby sa znížil stres a priniesla hojnosť do podnikania a práce. Na duchovnej úrovni uľahčuje intuíciu, zlepšuje komunikáciu a vlastnosti, ktoré sú tiež užitočné pri práci. Ak chcete zvýšiť pozitívne rozhodovanie a uvoľnenie stresu na pracovisku, umiestnite ametyst do kancelárie, alebo blízko pracovného stola. Nosiť ho môžete napríklad aj ako náramok, alebo náhrdelník, hlavne ak zažívate emocionálne situácie, pretože tento kameň utišuje emócie a prináša pokoj.

Aquamarín – posvätný kameň boha morí Neptúna

Aquamarín je kryštál, ktorý je vo farbe modrého oceánu. Je naladený na krčnú čakru a pomáha prekonať strach z hovorenia. Umožňuje človeku jednoznačne vyjadriť svoju pravdu, pocity a múdrosť. Tiež pomáha človeku hovoriť jasne bez hnevu v ťažkých situáciách. Na fyzickej úrovni akvamarín zmierňuje problémy s hrdlom vrátane častej bolesti hrdla, štítnej žľazy a prištítnych teliesok. Znižuje tiež alergie a uzdravuje autoimunitné poruchy tým, že zmierňuje nadmerne aktívny imunitný systém. Na mentálnej úrovni povzbudzuje intelekt, odstraňuje zmätok a objasňuje vnímanie. Na emocionálnej úrovni vám pomôže zbaviť sa minulých emocionálnych problémov

Serafinit – kameň, ktorý nás nalaďuje na vyššie vibrácie

Serafinit, tiež známy ako anjelský kameň alebo Serafina, je zeleno-strieborný kryštál, ktorý je spojený so srdcovou čakrou. Vyplňuje auru nositeľa s pocitom celistvosti, wellnessu, lásky a starostlivosti. Podporuje pľúca, koriguje nerovnováhu súvisiacu s bunkovou regeneráciou, posilňuje pečeň a obličky a zahusťuje krv. Na emocionálnej úrovni pomáha uvoľniť staré emocionálne vzorce, ktoré už nie sú potrebné. Na duchovnej úrovni posilňuje spojenie s anjelskými bytosťami, pri meditácii pomáha otvárať komunikačné kanály s duchovnou sférou. Zosúlaďuje éterické telo s miechou a odstraňuje akékoľvek energetické blokády, ktoré by mohli byť v éterickom tele.

Liečivé kamene Jantár – urýchľujú uzdravenie organizmu

Jantár (Amber) má žltú farbu a je naladený na čakru solar plexus. Má silný liečivý aj očistný účinok. Tento kameň môžete použiť na ochranu pred negatívnymi energiami alebo na zníženie bolesti pri dýchaní. Jednoducho si kameň vložte do vrecka na vašom oblečení, alebo ho umiestnite do postele pod vankúš, prípadne si z jantáru kúpte, alebo vytvorte náhrdelník. Na fyzickej úrovni jantár odstraňuje toxíny, bolesť a choroby z tela, stimuluje imunitný systém, podporuje procesy hojenia, pričom zvyšuje vitalitu a hladinu energie. Tiež prebúdza tráviaci systém a je užitočný pri liečbe pečene, bronchiálnych problémov, žlčníka, močového mechúra, obličiek, bolesti kĺbov, reumatizmu a bolesti zubov. Na emocionálnej úrovni zmierňuje úzkosť, depresiu, stres. Jantár noste ako šperk, alebo ho umiestnite na postihnutú oblasť tela počas meditácie.

Oranžový Karneol – predstavuje silu a plodnosť Zeme

Oranžový karneol je naladený hlavne na sakrálnu čakru, ale pozitívne ovplyvňuje aj spodné tri čakry, ktoré zároveň i vyrovnáva. To je zvlášť dobré pre zvyšovanie tvorivosti, lebo upokojuje vnútorného kritika vo vzťahu k tvorivým činnostiam. Vďaka svojej silnej väzbe na koreňovú čakru inšpiruje dôveru a riadenie, ktoré pomáhajú oživiť tvorivé úsilie. Používajte ho, ak ste zapojení do kreatívnej práce, ako je architektúra, inžinierstvo, písanie, spev, maľovanie, predaj atď. Na fyzickej úrovni zvyšuje potenciu reprodukčných orgánov, zlepšuje plodnosť i sexualitu, zvyšuje cirkuláciu krvi orgánov a tkanív. Karneol lieči tiež bolesti dolnej časti chrbta, kosti, kĺbov. Na emocionálnej úrovni obnovuje motiváciu, povzbudzuje vitalitu, odstraňuje hnev, závisť, odpor, poruchy príjmu potravy a sexuálnu úzkosť. Kameň pomáha získať sebadôveru a duševnú rovnováhu.

Jaspis červený –  je nositeľom vitálnej energie, posilňuje telo

Červený jaspis je spojený so základnou čakrou, takže je vhodný na uzemnenie. Ak je vaša energia rozptýlená, červený jaspis vám pomôže zostať sústredený a vyvážený. Ak pracujete na projekte, červený jaspis zvyšuje odhodlanie.Tehotným ženám pomáha v raste ich plodu. Pri neplodnosti používajte tento kryštál na zvýšenie libida a plodnosti. Vo všeobecnosti dodáva telu silu, vytrvalosť a zlepšuje obeh. Na emocionálnej úrovni červený jaspis obnovuje chuť i vášeň do života, hlavne keď sa človek cíti negatívne a bez síl. Dokonca prináša dôveru, odstraňuje strach, povzbudzuje aktivitu. Na duchovnej úrovni pomáha v prebudení a raste kundalini energie. Pri každodenných záležitostiach prináša spravodlivosť a pomáha každému, kto sa pokúša napraviť nespravodlivú situáciu.

Liečivé kamene Onyx – sú nositeľmi šťastia v láske

Onyx nie je spojený so žiadnou čakrou, ale má vplyv na celé telo. Keď nosíte onyx, získavate väčšiu energiu, pozitívum a šťastie. Hovorí sa, že je účinným afrodiziakom. Emocionálne vás zbavuje napätia, obáv, nervozity, zmätenosti a nočných môr. Fyzický ošetruje choroby kostnej drene, krvné problémy, pomáha liečiť kosti, zuby a poruchy mäkkých tkanív. Existujú tvrdenia, že onyx pomáha uzdraviť poškodenie buniek.

Onyx a iné čierne kryštály odpudzujú negatívnu energiu a chránia osobu, ktorá ich nosí.

Horský krištáľ – posilňuje psychické a spirituálne vlastnosti

Horský krištáľ obsahuje bielu farbu, ktorá je kombináciou všetkých farieb. Je to všestraný liečivý kameň, takže ho môžete používať na akékoľvek problémy. Zvyšuje tok energie, stimuluje imunitný systém, zlepšuje obehové systémy a vyvažuje energiu celého tela. Používajte ho na migrény, závraty, vertigo, pohybovú nevoľnosť, zlý metabolizmus, únavu. Na emocionálnej úrovni očisťuje telo, odstraňuje negativitu, podporuje pozitívne a jasnejšie myslenie. Na duchovnej úrovni stimuluje a vyvažuje korunnú čakru, ktorá nás spája s vyššími spirituálnymi rovinami.

Liečivé kamene sú najúčinnejšie, keď sa používajú pri postihnutom mieste na tele, alebo v oblasti príslušnej čakry, ktorá potrebuje liečenie. Väčšina ľudí nosí liečivé kamene ako šperky, alebo ich prikladajú na postihnutú oblasť počas meditácie či liečenia. Ľudia ich tiež umiestňujú do svojich domovov a na pracoviská, aby mohli využívať emocionálnu úroveň a kontrolovať životné alebo pracovné prostredie.

Tak ako v akejkoľvek liečebnej modalite, aj kryštály potrebujú svoj priestor na účinok, takže nečakajte, že výsledok sa dostaví už v priebehu jedného dňa. Všetko chce čas a trpezlivosť.