Túžite mať štvornohého priateľa a trápi vás myšlienka, ktorý je vlastne vhodný pes do bytu? Žijete v byte, ale priestor je veľmi obmedzený? Mať veľké domáce zviera teda vyzerá ako problém. Mali by ste sa zamerať na hľadanie psíka vhodného do bytu. 

Existujú otázky, ktoré by ste sa najprv mali opýtať sami seba. Napríklad:

  • Dokážem mu zabezpečiť dostatočný pohyb?
  • Môžem žiť so psom, ktorý vyžaduje veľa pohybu?
  • Môžem ho niesť po schodoch alebo voziť vo výťahu?
  • Bude ten pes veľa štekať, čím bude vyrušovať susedov?
  • Je jeho srsť náročná na udržiavanie a budú všade chlpy?
  • Bude jednoduché cvičiť môjho štvornohého priateľa doma?
  • Bude môj mazlíček priateľský k ostatným ľuďom a zvieratám? 

Prečítajte si 12 tipov, ktorý je vhodný pes do bytu:

1. Sú čivavy vhodné do bytu?

Čivava je jeden z najdokonalejších psov do bytu, pretože je maličká (môžete ju nosiť v rukách) a rozkošná. Títo psíci nepotrebujú veľa pohybu, takže keď prídete domov z práce unavení, nebude im vadiť, že sa s nimi nejdete poprechádzať. Čivavy bývajú šťastné, majú radi dospelých, deti a aj ostatných domácich mazlíčkov. Túžia však často po pozornosti, takže sa pripravte na rozmaznávanie a vytvorenie veľmi silného puta.

čivava-skvelý pes do bytu

2. Gavalieršpaniel kráľ karol

Obmedzený priestor v byte je pre tohto psa ideálny. Miluje spoločnosť svojho pána a rád zostáva v jeho blízkosti. Tak ako čivavy, aj toto plemeno vyžaduje veľa pozornosti, takže sa pripravte na pravidelné škrabkanie. Je známy vďaka slušnému správaniu a radosti zo spoločnosti ľudí a iných zvierat. Aby ste predišli pĺznutiu, vyčesávajte mu srsť každý týždeň. Tento psík potrebuje veľa pohybu, prechádzky v parku sú teda nutnosťou. Je síce ťažké trénovať ho, no ak mu doprajete čas vonku a zvolíte pozitívny prístup, výsledky sa určite dostavia.

vhodný pes do bytu

3. Mops je perfektným spoločníkom

Ide o malé, tiché, vyrovnané, verné a neaktívne plemeno. Tento psík je veľmi zvedavý, vyžaduje si čas na skúmanie rôznych miest, takže sa uistite, že ho budete môcť pravidelne venčiť. Keď sa však vrátite do bytu unavení z prechádzky, dopraje vám kľud a urobí si relaxačnú pauzu s vami. Mops si dobre vychádza s dospelými, deťmi a veľmi rýchlo sa prispôsobuje prítomnosti iného domáceho mazlíčka. Vernosť tohto psíka sa prejavuje v potrebe byť so svojím majiteľom. Nemá rád, keď je sám.

mops-mopslík

Pes je jediná bytosť na Zemi, ktorá vás miluje viac, než seba.
Josh Billings

4. Maltézsky psík je taktiež vhodný pes do bytu

Keď budete premýšľať nad vhodným psom do bytu, pouvažujte nad maltézskym psíkom, ktorý je skvelým spoločníkom aj v malom byte. Veľkou výhodou je, že nepĺzne, a tak sa nikto nebude sťažovať na psie chlpy. Dokáže veľmi ľúbiť svojich pánov a často trpí úzkosťou z oddelenia, takže je tento psík ideálny do domácnosti, v ktorej bude vždy niekto doma.

5. BASENdži je malý a tichý

Basendži je veľmi malé zviera, ktoré dosahuje maximálnu výšku 45 centimetrov a váži len 12 kilogramov. Tento druh psa nešteká, skôr občas zavýja, čo by nemalo susedom až tak vadiť. Je to veľmi lojálny a ochranársky pes. Je však aj celkom zvedavý, preto môže mať sklony k útekom. Tomu sa však dá predísť intenzívnym pohybom a dostatočnou pozornosťou. Nenechávajte ho dlho bez dozoru.

6. Vyberte si svojho španiela

Existuje viacej plemien, ktoré nesú názov “španiel”. Všetky sú malé, s pozoruhodne dlhými ušami a hustou, krásne kučeravou srsťou, ktorá vyzdvihuje ich krásu. Tieto psy sú celkom inteligentné, milujúce a poslušné, čo z nich robí obľúbených spoločníkov. Patria medzi najlepších bytových psov.

7. Bišon miluje pozornosť

Bišon je veľmi chlpatý. Ide o maličkého psa, takže vás v byte nebude obmedzovať. Vyskytuje sa často v cirkusoch, pretože miluje pozornosť. Je milý, energický a veľmi hravý. Ideálny psík pre rodiny s deťmi. Potrebuje ale denný pohyb, mali by ste teda zabezpečiť, aby ho niekto venčil každý deň. Stráca srsť oveľa menej ako iné plemená, vďaka čomu si ho môžu zaobstarať aj ľudia s alergiami.

Psy sa vedia stále tešiť a nepoznajú hanbu. Myslím, že by mali byť trénermi nášho života. Moby

8. Anglický buldog je tiež dobrá voľba

Buldog je veľmi malý, jeho výška nedosahuje viac ako 40 centimetrov. Preslávil sa svojou lenivosťou, takže stačí krátka rýchla prechádzka a váš maznáčik bude spokojný. Ak náhodou nemáte čas na chodenie a cvičenie, alebo sa cítite unavení, stačí mu trošku pozornosti. Pri rozhodovaní určite berte do úvahy aj anglického buldoga.

anglický buldog-pes do bytu

9. Pekinský palácový psík

Pekinský psík je vďaka svojej veľkosti ideálnym psom do bytu. Je milujúci a lásku vyžaduje aj od svojho majiteľa, takže ak sa rozhodnete pre túto rasu, pripravte sa na maznanie a veľa pozornosti. Často šteká na neznámych, takže ho skúste už ako šteniatko naučiť, aby to nerobil. Títo psíci majú radi, ak sú jediným psom v domácnosti, no je možné ich na prijatie spoločnosti v podobe iného zvieraťa vytrénovať.

Pekinský palácový psík

10. Bavlnka

Vhodným psom do bytu môže byť aj malá bavlnka, veľmi priateľský a malý psík. Jeho srsť vyžaduje jednoduchú starostlivosť, miluje prechádzky a rád aportuje. Veľmi dobre znáša čas strávený vnútri, kým ste vy v práci.

11. Brabantského grifona si zamilujete

Ide o drobného psíka s veľkou osobnosťou. Je známy tým, že provokuje väčších psov. Vyznačuje sa živosťou a veľmi aktívnym pohybom aj vnútri. Jeho veselosť vás nikdy neunudí, a tak získate chlpatého kamaráta, ktorý nevyžaduje špeciálne cvičenie vo vonkajšom prostredí, čím určite poteší lenivých ľudí.

12. Trpasličí pudel: Populárny pes do bytu

Trpasličí pudlík je jeden z niekoľkých plemien pudlov, dosahuje maximálnu výšku 28 až 35 centimetrov. Je skvelým spoločníkom a obľúbili si ho najmä rodiny v Spojených štátoch. Vďaka inteligencii a schopnosti rýchlo sa učiť, dokáže veľa trikov. Má rád prítomnosť svojej rodiny, je hravý a kamarátsky. Ďalšou výhodou pre súžitie v byte je, že nepĺzne.

Ak ste sa presťahovali do bytu a hľadáte chlpatého spoločníka, budete sa musieť dobre rozhodnúť. Berte na vedomie svoju osobnosť, svoje časové možnosti a vyberte si psa, ktorý sa k vám hodí.