Pozitívne myslenie je zvyk, ktorý si dokážeme osvojiť a časom ho môžeme rozvíjať. Rozvíjanie takéhoto zvyku, ako aj všetkých iných, vyžaduje čas. Preto je veľmi ľahké upadnúť späť do starých zvykov. Než sa dostaneme k podstate rozvíjania zvyku pozitívneho myslenia, musíme pochopiť, čo vlastne je pozitívne myslenie a prečo je dôležité.

Čo pozitívne myslenie nie je

Protikladom pozitívneho myslenia je negatívne myslenie. Negatívne myslenie je pesimizmus. Je to vnímanie len toho zlého v určitých ľuďoch a určitých situáciách. Ľudia, ktorí myslia negatívne, vytvárajú presne to, na čo sa sústredia. Ich život je plný depresií, bolesti a trápenia, pretože z nich vždy vychádzajú negatívne energie. Je ťažké až nepríjemné byť s takýmito ľuďmi, pretože sa neustále sťažujú buď na počasie, ekonomiku, šéfa, partnera alebo jednoducho na všetko, na čo len dokážu pomyslieť. Títo ľudia si sami vytvárajú choroby, prichádzajú o prácu, nedarí sa im vo vzťahoch a počas života prežívajú všetky typy strát.

<strong>Výhody pozitívneho myslenia:</strong>
 • Lepšie vzťahy
 • Väčšia motivácia
 • Viac sebavedomia
 • Dobré veci v živote
 • Lepší zdravotný stav
 • Menej stresu, viac úspechov

Čo je teda pozitívne myslenie?

Pozitívne myslenie je typ myslenia, ktoré je pozitívne v každom smere. Ľudia, ktorí praktikujú pozitívne myslenie sa sústredia na pozitívnu energiu, dokonca aj keď ide o zlú situáciu. Očakávajú, že budú zdraví, aj keď sú práve rozšírené vírusové ochorenia. Skoro vždy sa snažia z každej situácie získať len to pozitívne. Ľahko získavajú zamestnanie a zarábajú pekné peniaze, aj keď ekonomika štátu nie je na tom práve najlepšie. Užívajú si naplno vzťahy, ktoré dokážu vydržať roky. Tí, ktorí nechápu ich postoj môžu povedať, že sú to šťastní ľudia. S týmto však šťastie nemá nič spoločné. Kľúčom je pozitívne myslenie.

Takže aká sila sa skrýva za pozitívnym myslením?

Ľudia sú tvorcami. Tvoríme čokoľvek, na čo sa naša myseľ sústredí. Presno toto sa píše v Biblii, “Ako človek zmýšľa vo svojom srdci, taký je.” (Príslovie 23:7).

V podstate sme to, na čo myslíme. Nejde však o obyčajnú myšlienku, ktorá preletí hlavou. Ide o hlbokú vieru, ktorá pramení zo srdca, o niečo neviditeľné, čo v skutočnosti ovplyvňuje naše životy. Nie sú to však slová povedané v konverzácií, ktoré majú takýto efekt. Ide o myšlienky, ktoré uchovávame v podvedomí.

Mnoho detí už splnilo myšlienky svojich rodičov. Niektorí rodičia si myslia, že jedného dňa pôjde ich syn do väzenia, kvôli tomu, ako sa správa v štrnástich. Stále mu to opakujú, budia ich zlé sny. Keď sa teda ich syn dostane do problémov so zákonom, nie je sa čomu čudovať. Mladý muž nad svojím osudom nemá žiadnu kontrolu, pretože silné negatívne emócie jeho rodičov predurčili jeho správanie. Existujú však aj rodičia, ktorí veria, že ich deťom sa budú diať len dobré veci. Takto nastavení rodičia prehovárajú k svojim deťom pozitívne a taktiež rozprávajú pozitívne o svojich deťoch pred inými. Ich deti v dospelosti zažívajú úspech. Pozitívne myšlienky rodičov sa skrz dieťa stávajú skutočnosťou.

Ten, kto sa neustále obáva a sťažuje sa na prácu či ekonómiu, je ten, kto naozaj príde o prácu či podnikanie.


Ten, kto vidí len pozitívne východisko bez ohľadu na situáciu, je ten, ktorý zostane zamestnaný a jeho podnikanie bude rásť za akýchkoľvek okolností.


Ľudská myseľ je veľmi mocná. Dokáže vytvoriť chorobu alebo zdravie, hojnosť alebo nedostatok, priateľstvo alebo samotu, vilu alebo chatrč, ojazdené auto alebo Lamborghini.

Prečo teda ľudia nevyužívajú výhody pozitívneho myslenia?

Ľudia sa učia pozitívnemu a negatívnemu mysleniu zo spôsobov výchovy. Dieťa, s ktorým sa rodičia rozprávajú pozitívne, chvália ho, keď sa mu niečo podarí a radia mu, keď mu niečo nevyjde, vyrastá v príjemnom prostredí. Rodičia ho počas celej výchovy podporujú a povzbudzujú. Takéto dieťa je potom sebavedomé a verí, že dokáže čokoľvek. Z takéhoto dieťaťa vyrastie dospelý človek, ktorý myslí pozitívne.

Dieťa, ktoré pozná len negatívne reči a kritiku, bude mať v dospelosti nízke sebavedomie a negatívne zmýšľanie. Keďže väčšina ľudí vyrastá v nefunkčný rodinách, nie je žiadným prekvapením, že väčšina myslí negatívne. Niektorí dokonca ani netušia, že môžu myslieť inak, pokiaľ na to niekto nepoukáže. A dokonca aj keď už o tom majú nejakú znalosť, nevedia ako prejsť z negatívneho myslenia na pozitívne.

Ako môžete rozvíjať pozitívne myslenie?

Pozitívne myslenie je zvyk, ktorý musí byť rozvinutý. Keď si uvedomíte, že myslíte negatívne, musíte zámerne myslieť pozitívne, aby ste si vytvorili zvyk. Aby ste sa v myšlienkach nestratili, je vhodné si svoje prvé vedomé myšlienky zapisovať. Porozmýšľajte nad všetkými oblasťami vášho života a predstavte si ich v pozitívnom smere. Napríklad, ak je ekonomická kríza a niektoré spoločnosti prepúšťajú zamestnancov, nezačnite si hneď robiť starosti, že prepustia práve vás.
Čo presne chcete? 

Predpokladám, že si napríklad chcete udržať zamestnanie, takže:

 • Zapíšte si požadovaný výsledok, ktorým je, aby ste vy ani vaši kolegovia nedostali výpoveď.
 • Vytvorte si v hlave predstavu o tom, ako váš šéf na konci finančného roku oznamuje všetkým, že zisky firmy sa zdvojnásobili vďaka novému zahraničnému zákazníkovi a všetci dostanú prémie. Aký je výsledok jeho reči? Nadšené tváre? Zapíšte si celú vymyslenú scénku na papier.
 • Teraz je potrebné predstavovať si túto scénku každý večer pred spaním alebo počas dňa. Počúvajte od šéfa to, čo chcete počuť. Predstavujte si, ako sa všetci z tejto udalosti tešia. Pozrite sa na kolegov, potraste im rukou, objímte ich, urobte čokoľvek, čo vám je prirodzené.
 • Premýšľajte nad touto scénou, keď sa zobudíte.
 • Premýšľajte nad touto scénou, keď ste v práci, dokonca aj keď sa vám nebude dariť.
 • Ak si budete túto scénu prehrávať v hlave každý deň pred spaním, po zobudení sa a v práci, predstava sa stane skutočnosťou. Ak sa prichytíte, že myslíte na negatívne veci, rýchlo sa začnite sústrediť na to pozitívne. Nestretávajte sa s ľuďmi, ktorí sa boja výpovede.
 • Výsledkom vášho nového zvyku pozitívneho myslenia nebude teda len to, že nikoho neprepustia, vďaka vašej predstave bude firma prosperovať a všetci dostanú finančnú odmenu. Vyskúšajte to a sledujte, ako sa veci začnú v práci meniť.

Túto metódu môžete aplikovať v akejkoľvek oblasti života, v ktorej potrebujete pozitívne výsledky.

Vždy, keď sa začnete o niečo báť, vytvorte vo svojej mysli scénu, ktorá predstavuje vaše splnené túžby. Potom sa sústreďte na pozitívny výsledok. Nakoniec sa stane pozitívne myslenie zvykom a už nikdy nebudete obeťou negatívnych myšlienok.

Tip: Knihy o pozitívnom myslení nájdete aj v obchode Martinus