Patríte aj vy k obdivovateľom umenia, keď počúvate skvelú hudbu, čítate knihy alebo sledujete obrazy, stroje či budovy? A čo tak dizajnéri, ktorí vytvárajú nádherné interiéry alebo záhrady? Úžasné, však? Keď si predstavíme hudobníkov, maliarov, spisovateľov alebo inžinierov, môže sa zdať, že my takí kreatívni nie sme. Avšak kreativita je nutnosťou v každej oblasti života a využívame ju skoro každý deň.
Vždy, keď vyriešite nejaký problém v práci, ste kreatívni. Vždy, keď lekár príde do styku s neľahkým prípadom a aj tak nájde riešenie, je kreatívny. Nemusíte byť dokonca ani odborník v určitej sfére, aby ste prišli na kreatívne riešenie. Je potrebné myslieť mimo vytvorenú bublinu. Niekedy prichádzajú riešenia práve od ľudí, ktorí s daným problémom nemajú nič spoločné. Jednoducho sa treba pozrieť na veci z iného pohľadu. Takže verte mi, ste kreatívni každý jeden deň.
Ak potrebujete niečo vyriešiť, ale nedarí sa vám nič vymyslieť, vaša práca sa môže zastaviť. A práve preto potrebujete nájsť spôsob, ako efektívne prebudiť vašu kreativitu.
Spôsoby, ako sa môže zvýšiť vaša kreativita:
1. Začnite robiť veci, ktoré vás napĺňajú
Keď zistíte, že nie ste vôbec kreatívni a ani šťastní vo svojej práci, možno nie ste na správnom mieste. Niektoré pracovné oblasti vám nedovolia byť kreatívni. Časom vaša kreativita upadne a vy sa môžete cítiť nešťastní, z čoho vyplýva, že by ste mali prehodnotiť svoje pracovné miesto.
Čo presne vám robí radosť? Ako by ste chceli tráviť svoje dni, keby peniaze neboli dôležité? Nasledujte svoje srdce a začnite robiť to, čo vám prinesie radosť, aj keby to bolo zatiaľ len cez víkend. Pochopíte, že si tú prácu užívate, pretože máte voľnosť tvoriť, byť kreatívni.
Časom by ste mohli rozbehnúť vlastné podnikanie, čím si urobíte z víkendového koníčka plnohodnotnú prácu. Niekedy však nejde o zlý výber pracovnej oblasti, ale o zlú organizáciu pre ktorú pracujete a ktorá potláča vaše kreatívne myslenie. Začnite teda hľadať miesto, kde sa podporí vaša kreativita.
2. Myslite na to, ako ostatní využijú vašu prácu
Rôzne výskumy dokázali, že ľudia, ktorí si predstavujú, ako budú využívať ľudia ich prácu, boli potom viac kreatívni. Použite taktiež túto techniku. Ako využijú ostatní vašu prácu? Čo môžete urobiť, aby bola vaša práca ešte viac užitočná pre ľudí? Existuje alternatívne využitie mojej práce?
3. Pracujte na svojom projekte, snívajte o ňom
Svojmu projektu alebo riešeniam venujte toľko času, koľko sa len dá. Ak už sa vám nebude dariť, dajte si pauzu a niekoľko dní len vytvárajte predstavy, snívajte s otvorenými očami. Nápady začnú samé prúdiť do vášho vedomia. Koniec koncov, je to metóda, ktorú vraj použil Thomas Edison, keď vynašiel žiarovku.
4. Meditáciou zdoláte prekážky, ktoré obmedzujú kreativitu
Keď máte v hlave príliš veľa informácií, je ťažké byť kreatívny. Myseľ potrebuje chvíľu ticha, aby sa mohla otvoriť novým nápadom. Počas meditácie sa uvoľníte, spozorujete dialóg myšlienok, ktoré vás pri riskovaní brzdia a neumožňujú vám tak riešiť problémy. A potom prídu nové myšlienky, inovatívne riešenia, ktoré ste toľko potrebovali. S uvedomením prichádza odvaha robiť veľké kroky vpred. Meditácia zvyšuje produktivitu.
5. Kreativita sa zvyšuje postupne
Keď sa zaseknete a už neviete ako pokračovať so svojím projektom ďalej, je vhodné odložiť projekt bokom a sústrediť sa na iné veci. Chvíľu si oddýchnite, vyhľadajte odborníkov a poraďte sa s nimi, čítajte rôzne články týkajúce sa vašej veci, navštevujte kurzy. Keď budete mať dostatok nových podnetov, prídu aj nové nápady.
6. Nebojte sa požičať si nápad
Hľadáte novú inšpiráciu? Urobte svoj vlastný výskum. Zistite, aké podniky vynikajú v daných oblastiach a prečo. Aké inovácie zaisťujú ich úspech? Ako môžem prispôsobiť ich nápady pre svoj projekt? Ako môžem zlepšiť ich nápady? Hneď ako budete mať s čím pracovať, vaša kreativita ožije.
7. Vyspite sa na to
Ak sa vám nedarí postupovať s prácou ďalej a váš mozog už je vyčerpaný, zastavte sa. Pred spánkom sa porozprávajte so svojím podvedomím, poproste ho, aby sa počas spánku všetko riešilo samé. Zaručene sa na tom bude pracovať, možno sa vám bude snívať o tom, čo treba urobiť. Táto metóda už pomohla mnohým veľkým vynálezcom či vedcom.
8. Cvičením sa podporuje kreativita
Časom sa môže stať, že trochu spohodlniete a vyviniete si isté myšlienkové vzorce, kvôli ktorým sa zabudnete pozerať na veci opäť novým pohľadom. Aktívne cvičenie odstraňuje fyzickú i mentálnu únavu. Ak nie ste športový typ, prechádzajte sa. Čas strávený na čerstvom vzduchu vám pomôže vyčistiť myseľ, čím sa uvoľní miesto pre nové nápady.
9. Zaujímajte sa o umenie
Jeden zo spôsobov ako podporiť kreativitu je venovať sa umeniu, napríklad fotografovaniu, kresleniu či maľovaniu. V dnešnej dobe je veľa kurzov či už osobných alebo na internete (YouTube, Udemy, Skillshare). Takéto lekcie zmenia spôsob akým myslíte a vnímate svet, vďaka čomu k vám začnú prúdiť čerstvé myšlienky.
10. Obmedzte svoje možnosti
Keď už je vaša myseľ naozaj unavená z tých istých postupov, skúste obmedziť svoje možnosti. Ak ste spisovateľ, namiesto 1000 slov napíšte tentokrát len 500 slov. Ak ste hudobný skladateľ, vytvorte menej refrénov, zjednodušte aranžmán skladby alebo zmeňte zameranie textov, ak ste dizajnér, sústreďte sa na iné farby alebo materiály. Obmedzenie vás donúti byť kreatívni a začnete prichádzať s riešeniami, ktoré budú fungovať.
Kreativita nie je prirodzená len pre umelcov. Dokážete ju v sebe rozvíjať. Ak pracujete na inováciách a nedarí sa vám, môžete zvýšiť svoju kreativitu vonkajšími vplyvmi. Kreativita nemá žiadne hranice! Ako si teda zvýšite tú svoju?