Menopauza je zmena v živote, ktorá sa objaví u väčšiny žien medzi 51. a 55. rokom života. Je to postupný proces, ktorý je spôsobený úbytkom ženských hormónov. Pretože hormóny regulujú veľa systémov v tele okrem reprodukcie, ich zníženie prináša pre ženy celý rad problémov. Menopauza je prirodzená, ale môže spôsobiť veľa nepohodlia. Našťastie to môže byť riadené a hladké.

Znamenia a symptómy, ktoré má MENOPAUZA

Najzrejmejším znakom menopauzy je, že menštruačné cykly prestali trvať 12 mesiacov. Pred ukončením cyklov sa v tele vyskytuje veľa ďalších vecí, pretože ženské hormóny klesajú.

Tu je zopár príznakov, ktorými si žena môže prechádzať počas menopauzy:

Nepravidelná perióda je prvým príznakom menopauzy u žien.

Návaly tepla sú najbežnejším a najviac frustrujúcim príznakom menopauzy. Žena musí pretrpieť návaly tepla vo vrchnej časti. Taktiež sa nadmerne potí počas dňa aj počas noci (nočné potenie).

Suchosť vagíny je dobrým príznakom, že žena si prechádza menopauzou. Sprevádza ju taktiež svrbenie, suchosť a nepohodlnosť pri pohlavnom styku.

Osteoporóza sprevádzaná bolesťou chrbta (kvôli preťaženým stavcom), hrbenie sa a taktiež chudnutie sú bežné príznaky pre ženu s menopauzou. Kosti sú veľmi krehké a ľahko sa môžu zlomiť pri rôznych pádoch.

Ochorenie srdca sa taktiež spája s menopauzou, pravdepodobne kvôli nedostatku estrogénu v tele.

Rozmiestnenie tuku sa presúva viac k bruchu.

Zabúdanie sa tiež spája už so známou vecou zvanou menopauza. Pripája sa k nemu aj slabá krátkodobá pamäť, chabá schopnosť rozmýšľať. Môže sa taktiež stať, že uprostred vety zabudnete, čo ste vlastne chceli povedať.

Znížená plodnosť je ďalším zrejmým príznakom. Stále je tu šanca, že žena otehotnie, ale je výrazne nižšia kvôli menšiemu počtu vajíčok a slabému fungovaniu ovulácie.

Zmeny náladdepresia a úzkosť sú taktiež bežné, ak úroveň hormónov klesne.

Únik moču môže nastať, keď vagína a močová rúra stratia svoju pružnosť.

Rednutie vlasov a suchá pokožka môžu taktiež značiť menopauzu.

Nespavosť môže byť spôsobená nočným potením sa.

AKO DOKTORI RIEŠIA PRÍZNAKY MENOPAUZY

Menopauza je bežný proces, ktorým si prechádzajú všetky ženy, keď prestávajú byť plodné. Nie je to žiadne ochorenie a pre niektoré ženy je to ľahký proces a nikdy nepotrebujú odbornú pomoc. Avšak u niektorých žien sa objavia vážne príznaky, ktoré si už odbornú pomoc vyžadujú.

Doktori bežne používajú liečbu nahrádzaním hormónov. Môže to byť náplasť na koží, ktorá postupne uvoľňuje estrogén a progestín. Doktor taktiež môže predpísať ľahké antidepresíva a lieky, ktoré pomáhajú pri náhlych návaloch tepla alebo suchote vagíny.

KONTROLA STRAVY A SYMPTÓMOV MENOPAUZY

Menopauza je spôsobená postupnou redukciou produkcie ženských hormónov. Je dobré byť zdravá počas menopauzy, keďže sa nebudete musieť vysporiadať s veľa príznakmi naraz. Avšak taktiež tu hrá svoju rolu aj stravovanie. Taktiež je nápomocné vedieť, ktoré jedlá obsahujú prírodný estrogén a tie by ste mali zaradiť do svojho jedálnička.

 • Jedzte veľa ovocia a zeleniny, ktoré poskytujú základné minerály (pre zdravie) a vlákniny na zasýtenie. To vám pomôže s nahromadeným tukom.
 • Zaraďte do svojho jedálnička brokolicu, kel a kapustu pre ich obsah 3-karbinolu, ktorý pomáha vyrovnávať hladinu estrogénu.
 •  Čerešne zabraňujú návalom tepla a nočnému potenia.
 •  Jedzte fermentované sójové produkty na obnovu a rovnováhu hormónov.
 •  Jedzte orechy a semená a taktiež varte olejmi, ktoré sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny na podporu hladkej pokožky a ochranu srdca. Alebo užívajte omega-3 vo forme doplnkov.
 • Jedzte potraviny, ktoré sú plné probiotík, alebo užívajte probiotické doplnky, aby ste zlepšili produkciu hormónov, ako je inzulín a leptín.
 • Pite aspoň 3 litre tekutín denne. Koža trpí kvôli dehydratácii, pretože ženy strácajú veľa vody v dôsledku návalov horúčavy, čo vedie aj k tvorbe vrások. Pokúste sa nepiť kávu, pretože ide o diuretikum, čo znamená, že strácate príliš veľa vody močením.

Rastliny a bylinky pre zvládnutie životnej zmeny

Rastliny obsahujú všetky živiny, ktoré ľudské telo potrebuje. Efektívne boli používané tisícky rokov. Použitím správnych bylín dokážete výrazne zmierniť vaše príznaky.

 • Americký ženšen zvyšuje energiu a sexuálnu vzrušenie. To tiež pomáha zmierniť stratu pamäte, návaly horúčavy, únavu, depresiu a vaginálnu suchosť.
 • Extrakt svätojánskej mladiny znižuje úzkosť a stabilizuje nálady, čo uľahčuje menopauzu. Tiež zlepšuje spánok a znižuje zápal.
 • Červená ďatelina znižuje návaly horúčavy, nespavosť, prírastok na váhe, srdcové problémy a artritídu, ktoré sú spôsobené nedostatkom estrogénu.
 • Bazalka posvätná je adaptogén, ktorý zlepšuje funkciu štítnej žľazy, znižuje degeneráciu mozgových buniek, znižuje hladinu cholesterolu, potláča úzkosť, stabilizuje hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu.

Pozri taktiež článok: GOJI BOBULE A ICH NEUVERITEĽNÉ PRÍNOSY PRE ZDRAVIE A KRÁSU

POUŽÍVAJTE ESENCIÁLNE OLEJE PROTI PRÍZNAKOM

Esenciálne oleje sa používajú na liečenie už tisíce rokov. Obsahujú liečivú silu rastlín v koncentrovanej forme, takže sú veľmi silné a účinne. Ak ich aplikujete na vašu pokožku, zrieďte esenciálny olej najprv so základným olejom, ako je kokosový olej alebo olivový olej, aby ste predišli komplikáciám. Potom naneste éterický olej na nohy alebo na zadnú časť krku. Olej sa vstrebáva do pokožky a prechádza priamo do krvi.

 • Šalviový olej je veľmi účinný, ak chcete vyvážiť hormóny. Zmierňuje úzkosť a návaly tepla.
 • Rímsky harmančekový olej znižuje stres.
 • Mentolový olej ochladzuje telo počas návalov tepla.
 • Tymianový olej prirodzene vyrovnáva hormóny a tak potláča príznaky.

Ak vás trápi menopauza a vaše príznaky sú nepríjemné, môžete vyskúšať kombináciu stravy, bylín a éterických olejov na zvládnutie príznakov. V opačnom prípade navštívte lekára na hormonálnu substitučnú liečbu.