Homeopatia je jeden z mnohých prírodných spôsobov na liečbu chorých ľudí. Nemala by sa zamieňať s čínskou medicínou ani s bylinkárstvom. Je to prírodná a holistická metóda, ktorej korene siahajú do čias Hippokrata. Neskôr bola kodifikovaná ako liečba nemeckým doktorom Samuelom Hahnmannom (1755 – 1843), ktorý vykonával pokusy na sebe, ale aj na ostatných a taktiež si zapisoval poznatky z týchto pokusov. Homeopatia je bežná v krajinách ako India, Francúzsko, Veľká Británia, Nemecko, Mexiko alebo Argentína. V USA nebola legálna v začiatkoch dvadsiateho storočia kvôli politickému nátlaku. O pár desaťročí sa už však stala populárnou. V súčasnosti existuje viac ako 500 miliónov osôb, ktoré praktizujú homeopatiu podľa Svetovej zdravotníckej organizácie.

PRINCÍPY HOMEOPATICKEJ LIEČBY:

Prvý princíp pri homeopatii je Klin sa klinom vybíja

To znamená, že akákoľvek zmes, ktorá spôsobuje problémy danej osoby sa dá použiť na liečbu daného problému. Napríklad, cibuľa spôsobuje u ľudí kýchanie, slzenie očí a soplenie. Práve preto každý, kto trpí týmito symptómami môže použiť malé množstvo homeopatického liečiva Allium cepa (červená cibuľa), aby pomohol svojmu telu vyliečiť sa.

Druhý princíp homeopatie je Minimálna dávka

Znamená to, že používame najmenšie množstvo liečiva aby sme dosiahli požadovaný efekt. Robí sa to preto, lebo sa zistilo, že najmenšia dávka má najväčší účinok s minimálnymi alebo žiadnymi vedľajšími účinkami.

Tretím princípom je Totalita symptómov

To znamená, že je potrebné zosúladenie symptómov pacienta s profilom symptómov liečiva. Týmto sa zaistí, že každý pacient dostane liečivo presne cielené na jeho symptómy.

Štvrtý princíp – Jedno liečivo

To znamená, používanie jediného liečiva naraz. Je to kvôli tomu, aby sa zjednodušilo sledovanie vplyvu liečiva na pacienta. Použitie viacerých liečiv môže výrazne skomplikovať tento proces.

PREČO JE HOMEOPATICKÁ LIEČBA TAKÁ UNIKÁTNA?

Homeopatia je holistická, pretože lieči celkovú osobu s chorobou namiesto sústredenia sa na konkrétnu chorobu a jej príznaky. Je to prirodzené, pretože všetky liečivá sú vyrobené z prírodných ingrediencií ako napríklad rastliny (púpava, prvosienka, ľuľkovec alebo skorocel), minerály (soľ, fosfát železa a oxid arzeničný) a živočíšne produkty (hadí jed). Tieto liečivá sú šetrné voči zvieratám a životnému prostrediu. Keďže sú tieto liečivá šetrné a bez vedľajších účinkov, sú bezpečné aj pre zvieratá a domácich miláčikov.

Existuje homeopatické liečivo aj na akútne ochorenia ako chrípka, migréna, zápal ucha alebo zápal hrdla. Liečbu týchto ochorení sa môže naučiť každý čítaním homeopatických kníh, alebo navštevovaním kurzov. Avšak liečbu vážnych a chronických ochorení ako astma, depresia, autizmus alebo artritída musí robiť už len človek, ktorý má dlhoročné skúsenosti s homeopatiou.

Homeopatia je zväčša robená profesionálnymi homeopatmi, avšak môžu ju praktizovať všetci zdravotnícky pracovníci ako doktori, zdravotné sestry, zubári, chirurgovia, veterinári – teda pokiaľ absolvovali príslušný výcvik a vlastnia potrebnú licenciu.

Homeopatická medicína je regulovaná, aby sa zaistila bezpečnosť zákazníkov. Napríklad v Írsku je regulovaná organizáciou Health Products Regulatory Authority (HPRA). V USA sú homeopatické liečivá vyrábané podľa FDA’s Homeopathic Pharmacopoeia of the United States (HPUS) — oficiálny homeopatický výrobný manuál pre Spojené Štáty. Vo Veľkej Británii je regulovaná organizáciou Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA).

AKO SA HOMEOPATIA ODLIŠUJE OD TRADIČNEJ MEDICÍNY

Tradičná medicína funguje na spôsobe potláčania príznakov potláčaním niektorých procesov v tele. Keďže potláča prírodné procesy, ktoré sú potrebné pre normálne fungovanie ľudského tela, spôsobuje problémy v tele. Tieto problémy sa nazývajú vedľajšie účinky. Napríklad, je všeobecne známe, že statíny, ktoré sa bežne predpisujú na zníženie cholesterolu taktiež obmedzujú syntézu CoQ10 a mnoho ďalších procesov v tele, čo spôsobuje veľké množstvo vedľajších účinkov.

Homeopatické liečivá naopak podporujú časti tela s poruchou, čo pomáha telu vyliečiť sa bez zásahu do ostatných častí tela.

Tradičné liečívá sa vyrábajú z laboratórnych chemikálií. Niektoré z nich môžu byť dokonca otravné pre telo, čo spôsobuje vedľajšie účinky. Na druhej strane, homeopatické liečivá sú prírodné a podávajú sa v minimálnych dávkach, čo má za následok minimálny vplyv bez poškodenia. To znamená, že takéto množstvá liečivá sú úplne bezpečné aj pre tehotné a dojčiace ženy, novorodencov, deti, staršie osoby a domácich miláčikov.

Určenie liečby sa líši medzi týmito dvoma praktikami. Tradičná medicína predpisuje liečivá s vedomím, že jedno množstvo je vhodné pre všetkých. Či sú symptómy podobné alebo nie, ak je diagnóza rovnaká, pacienti dostanú rovnaké lieky. Na druhej strane, homeopatický doktor nepredpíše rovnaký liek dvom ľuďom, ktorí majú rovnaký problém, avšak symptómy sa u nich líšia.

Napríklad, osoba s upchatým nosom a suchými očami kvôli nádche dostane iný liek ako osoba, ktorej tečie z nosa a slzia jej oči. Deje sa to preto, lebo homeopatia priradzuje viditeľné symptómy k symptómom priradeným k liečivu.

Táto idea pri tradičnej medicíne spôsobuje kontrolovanie symptómov bez liečenia choroby. To znamená, že ak prestanete brať lieky na vysoký tlak alebo astmu, príznaky sa vrátia.

Homeopatia hľadá spôsob ako pomôcť telu vyliečiť sa, ako uzdraviť pacienta tak, aby už nemusel znovu brať lieky.

SKÚSTE HOMEOPATIU AK CHCETE MAŤ ZDRAVŠÍ ŽIVOT

Keďže sú homeopatické liečivá bezpečné, sú dostupné skoro všade – drogéria, bio obchody, homeopatické lekárne. Ak si chcete ustrážiť svoje zdravie, naučte sa viac o homeopatii. Vyhľadajte homeopata vo vašom okolí aby ste s ním mohli prediskutovať vaše príznaky ak sa necítite dobre. Takto pomôžete vášmu telu uzdraviť sa a zbavíte sa už tých otravných liekov.