Holistický prístup k liečbe znamená, že telo pacienta, jeho duch a duša sú považované za jednu entitu, ktorá potrebuje žiť v súlade s jej psychosociálnym prostredím. Holistická liečba pozoruje pacienta ako centrum liečby a je založená na schopnosti aktivácie samoliečby.
Holistická liečba je tiež založená na liekoch a liečivách, ktoré možno získať z prírody. Naša čarovná matka príroda má liek na všetky známe choroby. Jedným z prostriedkov, ktoré možno nájsť v prírode sú Goji bobule, alebo aj inak nazývané Kustovnica čínska. Táto vzácna rastlina pochádza z Tibetu (Lyceum barbarum) a je považovaná za zdraviu prospešnú potravu a liek na dlhovekosť. Kustovnica čínska si v medicíne zaslúžila prezývku červený diamant a to hlavne vďaka svojim blahodarným účinkom na zdravie. Považuje sa za prirodzenú pomoc na revitalizáciu celkového zdravotného stavu organizmu.
Goji je v skutočnosti ker, ktorý rastie do výšky 1,5 až 2 metre a jeho priemer má približne 2 metre. Kvitne od šiesteho až ôsmeho mesiaca. Ovocie postupne vyrastie od deviateho do desiateho mesiaca. Finálny plod je červené ovocie dlhé 1-2 cm, ktoré je konzumované surové, alebo sušené ako šťava či sirup. Goji bobule sú podobné jahodám a môžu sa pripraviť ako čaj, alkohol, víno, jogurt, ryža, alebo aj ako prídavok do šalátov, alebo ovsenej kaše.
HISTÓRIA GOJI
Od dávnych čias sa ľudia aj liečitelia snažili nájsť jedlo, ktoré by obsahovalo všetky potrebné zložky. Jedna potravina približne zodpovedá tomuto popisu a to je práve Goji berry. Najbežnejším názvom tohto ovocia v západnom svete je však Wolfberry. Za posledných 6000 rokov sa pestuje prevažne v Číne a používa sa v mnohých receptoch tradičnej čínskej medicíne.
V OSEMNÁSTOM STOROČÍ SI ČÍNSKI FARMÁRI VŠIMLI, ŽE VLCI JEDIA GOJI BOBULE, TAK DALI PREZÝVKU TOMUTO ZÁZRAČNÉMU OVOCIU “WOLFBERRY” / vlčie bobule /.
Faktom je, že ľudia v Himalájach žijú oveľa dlhšie a majú lepšie zdravie ako iné časti ľudstva práve preto, že toto jedlo dodáva silu a dlhovekosť. Staroveké čínske lekárske rukopisy z dynastie Tang zo 7. storočia a dynastie Ming zo 16. storočia hovoria podrobne o svojich liečebných vlastnostiach a kustovnica v nich zastáva významnú úlohu. V niektorých provinciách Číny a v regióne Tibet rastie táto rastlina voľne v prírode. Vnímaná je ako svätá rastlina. V nových prostrediach kustovnicu čínsku ľudia nazývajú “šťastné bobule” , pretože ich pravidelná spotreba prináša spokojnosť a šťastie.
AKÉ SÚ NAJVÄČŠIE VÝHODY GOJI?
NAJLEPŠIE ANTIOXIDANTY
Goji bobule sú v súčasnosti považované za jednu z takzvaných super potravín a to vďaka neuveriteľným nutričným vlastnostiam. Bobule sú primárne cenené kvôli ich výrazným antioxidačným vlastnostiam. Sú zaradené na prvé miesto v hodnotení v USA na hodnotenie antioxidačných vlastností potravín, pretože obsahujú najvyššiu úroveň meracích jednotiek na tejto stupnici. Goji bobule majú napríklad päťkrát vyššiu koncentráciu antioxidačných jednotiek ako slivky, ktoré sú na treťom mieste. Z tohto dôvodu sú plody kustovnice považované za superpotraviny, ktoré majú neuveriteľnú silu na oživenie organizmu a spomaľovanie procesu starnutia.
Antioxidanty sú najsilnejšie a najužitočnejšie látky, ktoré môžeme začleniť do nášho tela. V dôsledku vstupu antioxidantov dochádza k pomalšiemu starnutiu organizmu, imunita sa stáva silnejšou a preto aj odolnejšou voči mnohým chorobám. Celkový subjektívny pocit je oveľa lepší, pretože škodlivé látky sa “vyčistia” z organizmu von.
VYNIKAJÚCE ZDRAVIU PROSPEŠNÉ ŽIVINY
Goji bobule obsahujú výživné a užitočné látky, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane organizmu pred chorobami, ako aj pri prevencii chorôb. Tieto nádherné bobule obsahujú veľa vitamínu C a železa. Obsahujú najvyššiu koncentráciu železa v porovnaní s inými rastlinami. Taktiež obsahujú luteín, ktorý hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia očí a dobrého videnia.
Goji bobule sú bohaté na beta-karotén, ktorý sa v ľudskom organizme premení na vitamín A,
čo je rozhodujúcim faktorom pre dobrý zrak.
čo je rozhodujúcim faktorom pre dobrý zrak.
Plody obsahujú aj významné množstvo betainu, látky, ktorá chráni pečeň a pamäť, rovnako ako chaperón, ktorý je vynikajúci na reguláciu krvného tlaku a funkcie srdca. Tiež obsahujú fizalin, ktorý je vynikajúci v boji proti hepatitíde B a leukémii. Obsahujú tiež 18 aminokyselín, 5 nenasýtených mastných kyselín, vápnik, selén, draslík, proteíny.
GOJI – ELIXÍR ZDRAVIA A MLADOSTI
Goji bobule sa používajú v tradičnej čínskej a ázijskej medicíne už tisíce rokov. Predpokladá sa, že táto rastlina omladzuje telo a dodáva mu energiu. Goji majú čestné miesto v tibetskej, čínskej a japonskej ľudovej medicíne a medzi domácimi získali pomenovanie elixír zdravia a mladosti. Liečivé vlastnosti jej plodov priniesli veľkú popularitu aj v západnej medicíne. Bobule sú považované za mimoriadne nápomocné pri rôznych zdravotných problémoch.
Plody Goji nie sú liek, ale sú výborným prírodným doplnkom, ktorý môže byť pridaný aj do stravy a môže pomôcť vášmu organizmu rôznymi spôsobmi.
-
Chránia pečeň a obličky
-
Pozitívne ovplyvňujú zrak
-
Pomáhajú pri bolestiach chrbta
-
Regulujú problémy s cukrovkou
-
Stimulujú potenciu, pomáhajú prostate
-
Majú tiež pozitívny vplyv na močový systém
-
Majú priaznivý účinok na pokožku, vlasy a nechty
-
Regulujú krvný tlak, podporujú správny obeh a chránia srdce
-
Zmierňujú vedľajšie účinky spôsobené chemoterapiou a rádioterapiou
-
Dodávajú energiu a posilňujú odolnosť organizmu a imunitného systému
AKO KONZUMOVAŤ GOJI?
Odporúčaná denná dávka Goji je okolo 25 do 30 gramov. Ak sa však používajú ako liek, môžu sa spotrebovať aj vo väčších množstvách. Napríklad v tradičnej čínskej medicíne odporúčaná denná dávka je asi 150 gramov bobúľ.
Goji bobule si môžete kúpiť v takmer všetkých obchodoch so zdravou výživou, v bylinkových lekárňach, alebo si ich môžete objednať on-line. Jediným problémom je, že čerstvo pestované bobule sú ťažko obstarávateľné, pretože nemôžu zostať čerstvé dlhú dobu. Preto sa najčastejšie predávajú v sušenej forme, alebo ako šťavy a sirupy. Chuť plodov kustovnice je mierna a sladká. Mali by ste byť opatrní, keď si kúpite ovocie tejto rastliny, pretože na trhu existuje veľa produktov aj pochybného pôvodu. Môžete tiež pestovať Goji ovocie sám na piesočnatej pôde, za neustáleho zavlažovania.
RECEPTY S GOJI
Zmiešajte Goji bobule s jogurtom a pridajte lyžičku obilnín podľa želania. Týmto spôsobom urobíte lahodné a výživné jedlo, ktoré vás ochráni pred chrípkou a prechladnutím.
Ak by ste chceli urobiť výživný džem budete potrebovať päť lyžíc Goji, vodu, 1 polievkovú lyžičku z citrónovej šťavy, 1 lyžičku cukru a 2 lyžičky nejakej ovocnej arómy. Vložte goji, citrónovú šťavu a sladidlo do hrnca a zalejte vodou. Potom obsah miešajte, varte desať minút a ak je to potrebné, pridajte ešte vodu, aby ste sa vyhli spáleniu. Džem je u konca, keď začne bublať. Následne nalejte obsah džemu do pripravených skleničiek a po vychladnutí vložte do chladničky.
Recept na dobré zdravie a dlhovekosť by mal obsahovať Goji. To je účinná voľba na prevenciu chorôb a na pomoc imunitnému systému v boji proti nim.
Tip: Goji Juice Himalyo v bio-kvalite a s trvalou 10% zľavou kúpite tu: